1. Co to jest Wakelet?

  2. Do czego wykorzystać?

  3. Jak zarejestrować się?

  4. Jak tworzyć kolekcje?

 

Wakelet to wspaniałe narzędzie, które pozwala zapisywać, kolekcjonować i udostępniać materiały w postaci cyfrowej. Dzięki Wakelet możesz zapisać i ułożyć w dowolnej formie wszystkie interesujące napotkane w sieci linki, pdf, zdjęcia itp. Wakelet posiada też aplikacje na smartfona.

Najpierw zobacz do czego to narzędzie może się Tobie przydać, a jeśli wpadniesz na kolejny pomysł to koniecznie podaj w komentarzu.
1. Gromadzenie ciekawych linków z internetu
Kolekcja ze stronami, przydatnymi w pracy nauczyciela. TIKi od Agnieszki, SmakApki
Zbiór artykułów na dany temat – kiedyś przyjdzie czas na przeczytanie 😉 KLIK
Możesz także stworzyć swoją książkę kucharską z przepisami znalezionymi w sieci. KLIK
Lista przeczytanych bądź do przeczytania książek. KLIK
i co tylko jeszcze zechcesz 😉
2. Gotowa lekcja dla uczniów
 Możesz potraktować to jako prezentację. W trakcie lekcji zjeżdżasz niżej. Dzięki możliwości wklejenia linków, bardzo szybko na lekcji przeniesiesz się na inną stronę. Uczniowie mogą także pracować tutaj sami, w tym celu dodajesz konkretne instrukcje. Zobacz przykładowe lekcje.
3. Baza materiałów dla uczniów
Być może jesteś jednym z tych nauczycieli, którzy pracują w oparciu o różne internetowe narzędzia oraz karty pracy. Aby uniknąć wysyłania 10 różnych linków, wklej wszystkie w kolekcję Wakelet. Dzięki temu Twoi uczniowie nie zginą w morzu linków. KLIK
4. Zbiór materiałów do konkretnego tematu
Zdarza się, że znajdziemy w sieci ciekawy PDF, zdjęcie. Jeśli nie chcesz ściągać już na pulpit, a później szukać, to stwórz kolekcję do danych tematów lekcyjnych. Kolekcja anglistki
5. Album ze zdjęciami
Po wycieczce, imprezie szkolnej chciałabyś umieścić wszystkie zdjęcia w jednym miejscu, i umożliwić oglądanie uczniom i rodzicom. Tworzysz zatem kolekcję ze zdjęciami. Pamiętaj, aby ustawić prywatność na unlisted – dostęp do tej kolekcji powinny mieć tylko osoby, które otrzymają od Ciebie link. A może chcesz stworzyć swój album z wykonanymi przez siebie fotografiami?! Zdjęcia Basi
6. Współpraca projektowa
Uczniowie pracują w grupach i potrzebują miejsca, aby pokazać efekty swojej pracy – świetnie. Tworzysz dla nich kolekcję i umożliwiasz każdemu pracę w tej kolekcji. Mogą tam również gromadzić zebrane przez siebie materiały, które pomogą im później w przygotowaniu pracy np. pisemnej. Cokolwiek ;D Praca uczniów w ramach przedmiotu BHP
7. Współpraca z innymi nauczycielami
Wraz z innymi belframi tworzycie kolekcje materiałów dla danej klasy, lekcji. To idealne narzędzie, które pomoże Wam współpracować oraz dzielić się efektami Waszej pracy.  nauczyciele języka polskiego
8. Filmiki
Odbyło się kilka fajnych webinarów na Facebooku, Flipgridzie itp., i chciałabyś, aby oglądający nie przenosił się na inną stronę w celu zobaczenia, tylko miał możliwość przejrzenia na stronie. W marcu zorganizowałyśmy mega konferencje Jak uczyć online. Wszystkie wystąpienia zobaczysz na jednej stronie.
9. Wysyłanie prac domowych
Jeśli zadaniem domowym Twoich uczniów jest np. przygotowanie prezentacji, to może warto skupić je w jednym miejscu. Po pierwsze nie musisz odbierać dziesiątek maili. Po drugie łatwiej sprawdzisz, a po trzecie inni uczniowie będą mieli możliwość podejrzenia prac pozostałych osób, albo zapoznania się z treściami z lekcji, kiedy byli nieobecni.
10. Twoja oferta
A może sprzedajesz coś. Nie masz strony internetowej, ale chciałbyś umieścić produkty i ich opis na jednej stronie. Zobacz jak ofertę szkoleniową przedstawiłam ja.
11. Dziennik wydarzeń, pamiętnik, kronika klasowa
Jeśli jesteś językowcem to ciekawym pomysłem wydaje się tworzenie przez uczniów pamiętników, czy dzienników wydarzeń. Uczeń każdego dnia dodaje nowe treści w języku obcym. Myślę, że takze na innych przedmiotach można znaleźć podobne zastosowanie, np. rozwój fasoli każdego dnia albo inne obserwacje.
12. Gazetka szkolna online
Wakelet to świetne miejsce na stworzenie onlinowego newslettera dla uczniów. Możesz umieścić różne rzeczy: filmik Z YT, tekst napisany przez ucznia, link do artykułu z sieci, zdjęcie itp. Wraz z redakcją możecie pracować nad tym wspólnie 😉
13. Upowszechnianie rezultatów projektu
Propozycja dla wszystkich osób, które chcą pokazać światu swoje działania. Pożeracze Smutków Marty
Wiele innych pomysłów oraz pomoc w tworzeniu uzyskacie w grupie na Facebooku Wakelet Polska


Rejestracja

1.Wchodzisz na stronę WAKELT.2. Klikasz Sign Up
3. Możesz zarejestrować się za pomocą Faceboka, maila na Microsoft lub Google oraz za pomocą każdego innego maila.

4.Podajesz nazwę, e-mail, hasło. Nazwa będzie później wyświetlana przy Twoich kolekcjach, ale będziesz jeszcze mieć szansę na zmianę 😉
Zaznaczasz okienko w którym zgadzasz się z polityką wakelet.

 

 

 

 

 

 

 

5.Teraz wyświetla się Tobie propozycja Twojej nazwy. Możesz ją dowolnie zmienić. Jeśli ramka okienka zaświeci się na czerwono, to oznacza to, że ta nazwa jest już zajęta i musisz wybrać inną. Możesz spróbować wtedy dopisać cyfry. Następnie klikasz NEXT.


6. Wybierz teraz obrazek, który najlepiej opisuje Ciebie.

 

 

 

 

 

7. Ja wybrałam Educator i dlatego wyświetla mi się taka oto lista, z której wybieram na jakim poziomie uczę. Klikasz DONE i już jesteś użytkownikiem Wakelet.

 

HURRRA! Mamy to!


Tworzenie kolekcji

1.Teraz oto widzisz taką pulsującą kropkę z plusem. Kliknij, aby utworzyć swoją pierwszą kolekcję.

2. Od góry – dodajesz lub wybierasz z biblioteki zdjęcie, które będzie taką okładką Twojej kolekcji. Podajesz tytuł, opis.

3. Klikając w zielony plusik dodasz pierwszy element. Wyświetla się taka oto lista ikonek. Poniżej zapisałam kolejno wyjaśnienie.

Link
Tekst
Filmik z YT
Post z Tweetera
Wcześniej dodany już element z innej kolekcji
Zdjęcie
Dokument PDF
Dokument z dysku Google
Dokument z dysku OneDrive
Film z Flipgrid.

Wpisany tekst możesz edytować. 

4. Przycisk Change View pozwoli Tobie na wybranie układu Twojej kolekcji.


Media View – duże ikony, jedna pod drugą

Compact View – małe ikony

Grid View – duże ikony, dwie w każdej linijce

Mood board – duże ikonki, układające się w zależności od rodzaju

5. W prawym górnym rogu ustaw prywatność.
Public – każdy będzie mógł odnaleźć i zobaczyć Twoją kolekcję.
Unlisted – tylko osoby, którym przekażesz link

Private – kolekcja będzie widoczna tylko dla Ciebie

6. Jeśli chcesz zakończyć pracę kliknij zielony przycisk DONE.
Twoja pierwsza kolekcja jest gotowa. Aby edytować ją klikasz zielony przycisk w prawym górnym rogu EDIT.

Zobaczmy jeszcze co oznaczają trzy szare przyciski.
Invite – do współpracy nad kolekcją możesz zaprosić inne osoby. W tym celu podaj im link lub QR Code, który się tutaj wyświetla.

Share – kolekcję możesz udostępnić za pomocą dostępnych narzędzi, bądź po prostu podać link.
Niżej widzisz jeszcze Export PDF – tak możesz wygenerować PDF zawierającego kolekcję, Embed – możesz osadzić tę kolekcję na innej stronie.
Trzy kropki. Po ich rozwinięciu mamy Analytics (zobacz kto zapisał sobie Twoją kolekcję), Change Visibility (tu zmienisz prywatność), Delete (tu usuniesz kolekcję)
 

Mam nadzieję, że wpis ten okazał się pomocny dla Ciebie i że jesteś już użytkownikiem Wakelet 🙂
Jeśli tak, to możesz zechcesz napisać kilka słów na temat Twojej przygody z nowym narzędziem?
Pomysły, trudności, może jakoś mogę pomóc 😉