Sztuczna inteligencja – przyszłość, a może już teraźniejszość?

 

XXI wiek technologią stoi. Jest to niezaprzeczalna prawda, ponieważ technologia pojawia się w każdym aspekcie współczesnego życia, tworząc je łatwiejszym. Prawie każdy ma smartfona lub smartwatcha, w wielu kuchniach stoi Thermomix, bilet lub kawę możemy kupić w automacie, a na przystankach autobusowych są tablice informujące, kiedy przyjedzie autobus. Są to bardzo praktyczne wynalazki, które sprawiają, że nasze życie jest mniej skomplikowane, a jednocześnie oszczędzają nam bardzo dużo czasu. Już się do nich przyzwyczailiśmy i nie wyobrażamy sobie życia bez nich. Tym bardziej życia bez nowoczesnych technologii nie wyobrażają sobie współcześni uczniowie i nastolatkowie. Dla nich nowoczesne technologie są środowiskiem naturalnym, więc bardzo dobrze potrafią wykorzystać potencjał. Jednak młodzi ludzie często nie są całkowicie świadomi zagrożeń i korzyści płynących z wykorzystania nowoczesnej technologii, ale dzięki wielu różnym kampaniom społecznym, coraz więcej z nich jest edukowanych by byli świadomymi użytkownikami technologii. Od wielu lat Fundacja Orange wspiera nauczycieli, uczniów oraz społeczności lokalne w nabywaniu kompetencji przyszłości. Dzięki nim wielu uczniów potrafi już bezpiecznie poruszać się po Internecie, zna zasady netykiety oraz wie jak ważny jest balans między nauką, a zabawą i potrafi mądrze wykorzystać czas przed monitorem. Ponadto znają podstawy programowania, a lekcje, w których brali udział, uczyły ich, że nowoczesne technologie są nie tylko zabawą, ale również są dla nich szansą na lepszą przyszłość. Tego uczniowie nauczyli się dzięki programom MegaMisja oraz #SuperKoderzy.

Jednak ostatnio świat poszedł do przodu i pojawiają się coraz to nowsze technologie. Pomyślmy chwilę o zwykłym dniu… Uczeń na zadanie domowe ma z języka obcego napisać list, ale nie czuje się zbyt pewnie, więc sięga po tłumacza online. Zadowolony z siebie uczeń oddaje zadanie do sprawdzenia i okazuje się, że wiele ze zdań zrobionych jest źle. Ale jak? Dlaczego? Przecież tłumaczył to komputer, więc powinno być dobrze. Ten sam uczeń po południu rozmawia na temat swoich problemów z nauką i w magiczny sposób pojawiają mu się reklamy… korepetycji w jego mieście. Przypadek? A czy nie bardziej dziwne jest, że jeśli ten sam uczeń zainteresuje się tym ogłoszeniem, to dostaje bardzo szybko odpowiedzi, tak jakby odpowiadał automat? Okazuje się, że w każdej z tych sytuacji uczeń nie miał do czynienia z przypadkiem, ale ze sztuczną inteligencją (AI). To komputer tłumaczył jego zadanie, ale robił to mechanicznie, wybierając słowa zgodnie z ich najczęstszym występowaniem. Gdy pokazała się informacja o korepetycjach, to zadziałały reklamy personalizowane, które pojawiają się na podstawie naszych innych wyszukiwań lub rozmów. A gdy zareagował na reklamę i podjął rozmowę o korepetycjach, to nie rozmawiał z człowiekiem, lecz z botem, czyli programem, który automatycznie odpowiada na wiadomości, tak jakby odpowiedział prawdziwy człowiek, lecz robi to znacznie szybciej. Dziwne? Nie bardzo… Wszystkie te sytuacje teoretycznie ułatwiają nam życie i oszczędzają nasz czas, ale jeśli pomyślimy, że stoi za tym sztuczna inteligencja, może powodować to nasz dyskomfort i konieczność podwójnej weryfikacji czy informacja nam przekazana jest właściwa.

Przekraczanie pewnych granic w użyciu technologii może budzić szereg pytań. Jak daleko się można posunąć z technologią? Czy jesteśmy bezpieczni? Czy możemy zaufać? Skąd mamy wiedzieć czy mamy do czynienia z człowiekiem czy ze sztuczną inteligencją? Lub jak rozpoznać, kiedy jej działanie jest dla nas korzystne, a kiedy przekraczane są granice? Uczniowie poruszają się w tym świecie bardzo intuicyjnie i mają dużą swobodę w obsłudze cyfrowych narzędzi, ale czy są świadomi szans, zagrożeń? Młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawę z ingerencji i obecności AI w ich codziennym życiu. Na szczęście jest wielu nauczycieli, którzy chętnie podejmują rozmowy o nowoczesnych zjawiskach, o higienie cyfrowej i bezpieczeństwie w sieci. Szukają oni możliwości poszerzania swoich umiejętności i cyfrowych kompetencji i mają otwartość na podejmowanie ważnych, aktualnych tematów w szkole. Moją uwagę zwrócił w  tym kontekście nowy program Fundacji Orange i Lofi Robot pod hasłem #BurzaMózgów.  Może być on dla nauczycieli i wychowawców bardzo ciekawą propozycją i wsparciem w tym zakresie.

#BurzaMózgów to bezpłatny kurs skierowany do nauczycieli wszystkich przedmiotów ze szkół podstawowych, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat świata cyfrowego oraz nowoczesnych zjawisk. Kurs ten jest głównie skierowany do tych nauczycieli, którzy wplatają w swoje lekcje tematy o bezpieczeństwie w Internecie oraz o higienie cyfrowej. Poprzez uczestnictwo w nim, mogą oni stać się bardziej świadomymi użytkownikami sieci, a później, dzięki zdobytej wiedzy, móc wspomóc swoich uczniów w ich rozwoju i poszukiwaniu odpowiedzi. Program prowadzony jest na zasadzie elastycznego kursu e-learningowego składającego się z 7 bloków tematycznych z filmami i atrakcyjnymi zadaniami, w czasie którego w przyjaznej atmosferze będą omawiane zagadnienia dotyczące sztucznej inteligencji. Ponadto dla uczestników projektu, Fundacja Orange i Lofi  przygotowali gotowe scenariusze i pomysły na wykorzystanie w szkole, a także oferuje możliwość zorganizowania specjalnych warsztatów z ekspertem ds. sztucznej inteligencji. Uczestnicy, którzy ukończą kurs dostają zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl. Aby móc wziąć udział w kursie należy założyć konto na stronie www.burzamozgow.com oraz wysłać zgłoszenie do 18 grudnia 2022 roku. Kurs rozpoczyna się 9 stycznia 2023 roku, więc każdy zainteresowany tematem sztucznej inteligencji nauczyciel może jeszcze dołączyć do tej przygody.

 

Podsumowując:

Bezpłatny kurs #BurzaMózgów o fenomenie sztucznej inteligencji to e-learning dla nauczycielek i nauczycieli szkół podstawowych wszystkich przedmiotów. Szczególnie dla tych, którzy rozmowy o bezpieczeństwie w internecie i higienie cyfrowej wplatają w zajęcia z uczniami. Aby wziąć w nim udział, wystarczy założyć konto na www.burzamozgow.com. Zgłoszenia prowadzone są do 18 grudnia 2022, a kurs rozpocznie się 9 stycznia 2023 roku. Organizatorami projektu są Fundacja Orange i Lofi Robot.

 

 

Dlaczego warto?

#BurzaMózgów to:

  • wiedza o zastosowaniu sztucznej inteligencji, która rozbudza krytyczne myślenie;
  • podstawa do ważnych refleksji i rozmów z uczniami o zjawiskach cyfrowych;
  • 7 bloków tematycznych kursu z filmami i atrakcyjnymi zadaniami;
  • elastyczna formuła pozwalająca realizować kolejne etapy w dogodnym czasie;
  • gotowe scenariusze zajęć z uczniami i szansa na warsztaty w szkole z udziałem specjalisty AI;
  • zaświadczenie Niepublicznego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli Zyta Czechowska specjalni.pl dla uczestników, którzy przejdą cykl.